Eveniment

Zilele Municipiului Focșani vor avea loc în perioada 1 – 6 iulie

Municipiul Focșani va marca, în perioada 1-6 iulie 2026, împlinirea a 164 de ani de la Unirea administrativă a Focșanilor Moldoveni cu Focșanii Munteni printr-o serie de evenimente culturale, artistice și comemorative organizate de Primăria Focșani și Teatrul „Mr. Gh. Pastia”.

Manifestările vor debuta pe 1 iulie, la Biserica „Sf. Ștefan cel Mare” din cartierul Sud, unde, după slujba de vecernie, Ansamblul „Țara Vrancei” va susține un recital dedicat voievodului Ștefan cel Mare, ocrotitorul orașului.

Pe 2 iulie, la bustul lui Ștefan cel Mare de pe Bulevardul Gării va avea loc o slujbă de Te Deum. În aceeași zi, de la ora 17.00, la Sala Balada, Dan Puric își va lansa volumul „Încotro popor român?”.

Weekendul 3-5 iulie va fi dedicat concertelor organizate în zona Obor. Pe scenă vor urca artiști și formații din mai multe genuri muzicale.

Vineri, 3 iulie, sunt programate recitaluri susținute de Doinița Flutur și formația Tomis Junior, Nicușor Iordan și Taraful lui Trică, precum și Dan Ciotoi și formația Generic.

Sâmbătă, 4 iulie, publicul va putea urmări concertele trupelor Warblade, Re-Unit și Bere Gratis.

Duminică, 5 iulie, vor urca pe scenă Ansamblul Folcloric „Țara Vrancei”, Constantin Enceanu și grupul Plăieșii.

Programul se va încheia pe 6 iulie cu două evenimente speciale. La Teatrul „Maior Gh. Pastia” va avea loc o conferință susținută de profesorii Dumitru-Constantin Dulcan și Alexandru Vlad Ciurea.

În aceeași zi, de la ora 18.30, în Piața Unirii vor fi premiate „Cuplurile de Aur”, elevii olimpici și profesorii care i-au îndrumat. Gala va fi urmată de un recital susținut de Ozana Barabancea și orchestra Lumini Sonore.

Seara se va încheia cu un spectacol aerian cu drone, pregătit să lumineze cerul Focșaniului.

Exit mobile version